Czy warto rzucić palenie?

Każdy palacz raz na jakiś czas zastanawia się czy warto rzucić palenie. Czy faktycznie warto to zrobić? Czy palenie jest tak niebezpieczne jak o tym mówią i piszą? Jakie osiągniemy korzyści odrzucając nasz nałóg? Te pytania pojawiają się w głowie osoby palącej częściej niż może się nam wydawać.

Za nami nowy rok – czas refleksji i postanowień. Ile razy obiecywałeś sobie, że 31 grudnia to ostatni dzień w którym palisz? Niestety takie postanowienia mają to do siebie, że szybko o nich zapominamy, przeciętny palacz wytrzymuje bez papierosa 7-14 dni po czym zaczyna znowu palić. Badania dowodzą, że w Polsce regularnie pali około 27% społeczeństwa – to dużo! Bardzo dużo! Dlaczego więc warto rzucić palenie?

Korzyści finansowe

Paczka średniej jakości papierosów kosztuje 12zł. Zaawansowany w swym nałogu palacz wypala co najmniej 1 paczkę papierosów dziennie. Jak łatwo policzyć miesięcznie przeznaczamy na palenie około 360zł, rocznie jest to już prawie 4500. Przez 10 lat na swój nałóg wydajesz prawie 50 000zł! Pomyśl tylko co byś sobie kupił mając taką gotówkę w portfelu.
Zastanów się nad jeszcze jedną rzeczą – czy pod nowy samochód wart 50 000zł podłożysz butelkę z benzyną i ją podpalisz? Nie? Dlaczego? Bo nie jesteś głupi, dlaczego w takim razie dzień po dniu podkładasz małą zapałkę pod to wirtualne auto? Nie bądź głupcem, zastanów się ile korzyści osiągniesz rzucając palenie.

Palenie zabija

To nie jest slogan reklamowy tylko fakt – palenie zabija rocznie prawie 6 milionów ludzi na całym świecie(raport WHO). Jak łatwo policzyć co sześć sekund umiera palacz, który zrujnował swoje zdrowie nałogiem! Badania dowodzą, że tytoń, który jest głównym składnikiem papierosów jest przyczyną wielu nowotworów, chorób płuc i krążenia. Palenie obniża jakość naszego życia seksualnego, powoduje problemy z potencją i erekcją.
Jeśli to wszystko cię nie przekonuje to wiedz, że twój nałóg zabija też innych. Palenie bierne jest tak samo niebezpieczne i prowadzi do wielu poważnych schorzeń. Jeśli nie zależy ci na własnym zdrowiu to pomyśl o swojej żonie, dzieciach, rodzinie. Każdy kolejny papieros palony w ich obecności powoli ich zabija!
rzucanie palenia nie jst proste

Palenie śmierdzi

Niewielu palaczy zdaje sobie sprawę jaki zapach wydziela ich skóra, ubrania, o oddechu nie wspomnę. Blisko 50% kobiet nie zwiąże się z palaczem bo nie byłoby w stanie go pocałować. Dlaczego więc tak dużo młodych osób niszczy każdego dnia swoje zdrowie? Bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Część osób czuje się z papierosem doroślej, innej części wydaje się, że jest to sposób na problemy dnia codziennego, jeszcze inni uważają, że palenie to doskonała kuracja odchudzająca. Te wszystkie rzeczy sprawiają, że osoby młode coraz częściej sięgają po swojego pierwszego papierosa a każdy nałóg zaczyna się od tego pierwszego razu.

Jak rzucić palenie?

Sposobów jest wiele. Są ludzie, którzy robią to z dnia na dzień, inni powoli ograniczają ilość wypalanych papierosów. Jedni korzystają z różnego rodzaju tabletek ograniczających chęć zapalenia, inni robią to własnym samozaparciem. Nie ma tu złotego środka, każda metoda, która prowadzi do celu jest dobra. Podstawową rzeczą, która decyduje o sukcesie lub porażce jest nasza chęć i zdecydowanie. Jeśli ktoś naprawdę chce to zrobić to bez wątpienia jest sobie w stanie poradzić z nałogiem nawet bez wspomagaczy. Pamiętaj, że każdy nałóg można rzucić z dnia na dzień – wystarczy powiedzieć sobie dość i trzyma się tego do końca życia. Problem powstaje, gdy palacz „rzuca” palenie a w głębi duszy myśli – i tak za tydzień będę palił.

Pamiętaj, że końcowy efekt zależy wyłącznie od ciebie – jeśli naprawdę chcesz to zrobić to z całą pewnością wytrwasz w swoim postanowieniu i wygrasz z nałogiem!

Oceń post
[Głosów: 0 Średnia: 0]
(Visited 137 times, 1 visits today)
Następny artykuł

4 Replies to “Czy warto rzucić palenie?”

 1. rasssoi

  Gdyby to wszystko było takie proste… ehhh – ja próbuje już ze 2 lata ale chyba faktycznie moja podświadomość na starcie mówi mi, że i tak wrócę do palenia… Może w tym tkwi mój problem, czasem to sam już nie wiem – chcę rzucić to palenie czy nie chce

  • adas

   To jest proste – wiem co mówię, bo palenie rzuciłem kilka lat temu. Wydawało mi się, że nie jestem w stanie się obejść bez papierosa a… udało się i wcale nie było to takie trudne. Jedynym problemem jest ostateczna decyzja i powiedzenie sobie „tak chcę rzucić palenie i zrobię wszystko by to zrobić”. Jeśli chcesz to bez wątpienia to zrobisz. Popytaj ludzi, którzy poważnie zachorowali i usłyszeli, że albo przestaną palić albo umrą. 99% na drugi dzień już nie pali, sam znam kilka takich osób.

 2. krzys

  Nie warto! Palenie trzeba rzucić bo szkoda życia na późniejsze choroby. Rak płuc was nie przekonuje? To palcie dalej ale z dala od innych, nie trujcie dymem swoich znajomych, rodzin, itd!

 3. Mirek

  Nie palę od kilku lat i muszę przyznać, że nie potrafię sobie teraz wyobrazić palenia – szkoda kasy, szkoda zdrowia a ten smród…. Sorry ale to nie do zniesienia! Dla niepalącego człowieka zapach osoby palącej/jego mieszkania jest masakryczny – zrozumie to ten, kto palił i rzucił!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *